S 1. januarjem 2014 je stopil v veljavo Zakon o davku na nepremičnine. Geodetska uprava bo do 1. februarja posredovala vsem lastnikom nepremičnin obvestila s podatki o nepremičninah, posplošeni tržni vrednosti, davčnih stopnjah in na podlagi tega informativno izračunanem davku na nepremičnine.
Pomembni datumi do izdaje odločb o odmeri davka na nepremičnine
• 1. 2. 2014
Geodetska uprava RS izda obvestila o podatkih o nepremičninah s pripisanim informativnim izračunom davka.
• do 31. 3. 2014
Lastniki nepremičnin lahko spreminjajo podatke pri nepremičninah, ki ne odražajo dejanskega stanja.
• 1. 4. 2014
Presečni datum za podatke, ki jih Geodetska uprava posreduje Davčni upravi, ta pa jih uporabi za izračun davka in izdajo odločb o odmeri davka na nepremičnine.
Lastniki nepremičnin, stanovanjskih in drugih bodo lahko popravljali podatke v registru nepremičnin torej še do 31. 3. 2014, saj je zakonodajalec za prvo davčno leto s prehodnimi določbami zakona, kot presečni datum za vse podatke, določil 1. april. Lastniki morajo preveriti pravilnost vpisanih podatkov pri njihovih nepremičninah in v kolikor le-ti ne odražajo dejanskega stanja, podatke spremeniti. V ta namen je na spletni strani GURS objavljeno navodilo, kako je možno spreminjati podatke o nepremičnini v registru nepremičnin. Te podatke je možno spreminjati s spletno aplikacijo Spreminjanje podatkov registra nepremičnin. Za vstop v aplikacijo potrebujete kodo. Koda je bila navedena na obvestilu o poskusno izračunani vrednosti nepremičnin, ki ste ga prejeli v letu 2010. Če kode nimate več, jo lahko pridobite na najbližji geodetski upravi na način, da posredujete EMŠO lastnika. V spletni aplikaciji je tudi možnost izpisa podatkov o nepremičninah v lasti posameznega lastnika.
Podatke je možno popraviti tudi preko vprašalnikov registra nepremičnin, ki jih najdete na portalu prostor, register nepremičnin, zavihek spreminjanje podatkov. Ta tem naslovu so objavljena tudi navodila za izpolnjevanje obrazcev. Vprašalnike registra nepremičnin je možno dobiti tudi na najbližji geodetski upravi.
Podatke lahko popravite tudi na najbližji geodetski upravi. Ker je pričakovati veliko gnečo v geodetskih pisarnah, so z GURS-a sporočili, da bodo zato uvedli poseben sistem naročanja, tako, da si bodo stranke rezervirale čas, kdaj bodo prišle urejat podatke in v katero pisarno.
Podatke o nepremičninah je mogoče uskladiti z dejanskim stanjem že sedaj. Nujno pa morajo lastniki podatke uskladiti z dejanskim stanjem po prejemu obvestil o podatkih o nepremičninah s pripisanim informativnim izračunom davka.
Poleg podatkov, ki se že vodijo v registru nepremičnin in služijo za izračun posplošene tržne vrednosti, bo GURS uprava pridobila in k nepremičninam pripisala še druge podatke, ki jih predpisuje novi zakon in služijo k določitvi davčne stopnje za posamezno nepremičnino. Med te podatke spadajo tudi podatki za znižanje davčne stopnje (za 50 %) za davčne zavezance, ki so bili na dan 1. januarja leta, za katero se davek odmerja upravičeni do prejemanja denarno socialne pomoči ali do varstvenega dodatka. Pravico do znižanja davka ugotovi davčni organ po uradni dolžnosti.
Za zavezance – invalidnim osebam , ki se gibljejo s pomočjo invalidskega vozička oziroma zavezancem, ki živijo v skupnem gospodinjstvu z invalidno osebo, ki se giblje s pomočjo invalidskega vozička, se davek na stanovanjsko nepremičnino, ki jo imajo v lasti in v kateri imajo prijavljeno stalno prebivališče, zniža za 30 %. Pravico do znižanja davka ugotovi davčni urad na podlagi predložene odločbe Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije o pravici do medicinsko tehničnega pripomočka, ki ga zavezanec mora sam predložiti davčni upravi najkasneje do 15. februarja leta, za katero se davek odmerja.
Napisala: Branka Kastelic, ZDUS