SiNAPSA: TEDEN MOŽGANOV – NA SLEDI RAZVOJU

    825
    SiNAPSA, 11. 3. 2013
    Dolgo so ljudje mislili, da se možgani razvijajo le prvih nekaj let življenja, temu pa sledi obdobje počasnega manjšanja števila nevronov. Številne raziskave v zadnjem času so pokazale, da temu ni tako in da se možgani na nek način nikoli ne nehajo razvijati. Kljub temu, da se možgani resnično najbolj razvijajo v predporodnem obdobju ter v prvih dveh letih življenja, pa se nove živčne povezave tvorijo pravzaprav celo življenje. Novejše ugotovitve o razvoju možganov niso zanimive samo iz teoretičnega, temveč tudi praktičnega vidika, saj posamezniku ponujajo možnost vseživljenjskega razvoja možganov – tudi na stara leta.
    Dilema o tem, kdaj se naši možgani najbolj aktivno razvijajo in ali so se sposobni razvijati tudi v poznejših življenjskih obdobjih je le ena od mnogih, ki se pojavi ob razmišljanju o razvoju in možganih. Veliko ljudi najbrž pomisli tudi na številne nevrorazvojne bolezni, od katerih je najbolj poznana gotovo avtizem. Ker so sestavljeni možgani iz ogromnega števila živčnih celic (nevronov) pa seveda lahko vprašanje razvoja postavimo tudi na bolj bazične ravni. Kako se razvijajo nevroni in kako se ustvarjajo sinapse? Kakšno vlogo imajo pri tem različni hormoni? Ker možgani ne rastejo v vakuumu temveč v interakciji z okoljem pa se lahko vprašamo tudi, kako vpliva na razvoj možganov okolje. Imajo slabe razvade matere še nerojenega otroka vpliv na njegove možgane in v kakšni meri vplivajo nanj? Kakšne so razlike med možgani otroka, ki je odraščal v stimulativnem in varnem okolju ter možgani otroka, ki stimulacije in čustvne opore ni bil deležen?
    O takšnih in še številnih drugih vprašanjih bo tekla beseda na jubilejnem, že desetem Tednu možganov, ki bo tudi tokrat postregel s pestrim programom tako v prestolnici kot tudi v drugih slovenskih krajih. Prisluhnili boste lahko zanimivim predavanjem, ki jih bodo za vas pripravili priznani slovenski strokovnjaki s področja nevroznanosti. Organizirali bomo tudi okrogle mize, diskusije in delavnice, namenjene tako otrokom kot tudi odraslim. Izvedeli boste lahko tudi, katera so bila najbolj zanimiva in pomembna odkritja na področju nevroznanosti v preteklem letu. Kot že vrsto let pa bo tudi tokrat spremljevalni del Tedna možganov zapolnjevala sedma umetnost. Pripravili bomo zanimiv izbor filmov, povezanih z različnimi aspekta razvoja, ti pa bodo pospremljeni s kratkimi strokovnimi komentarji. V Ljubljani bo potekal strokovni del Tedna možganov v Atriju ZRC, filmske projekcije pa v Slovenski kinoteki.
    Lahko si natisnete tudi zgibanko s programom.
    Ogledate pa si lahko tudi video napovednik Tedna možganov.

    Več informacij:

    Prejšnji članeki-ROAD – VIZIJA MESTNE VOŽNJE PRIHODNOSTI
    Naslednji članek100 LET – OD DUBROVNIKA DO PEGAZOVEGA DOMA