POMOČ PRI PODATKIH GURS ZA VSE STAREJŠE

    434

    V sodelovanju z Geodetsko upravo Republike Slovenije bo Simbioza starejšim ponudila možnost, da v tednu delavnic na spletu preverijo podatke o svojih nepremičninah

    Ljubljana, 30. 8. 2013 – Simbioza odgovarja na napoved Geodetske uprave Republike Slovenija, da bo konec septembra samo na spletnem mestu objavila nove vrednosti nepremičnin, z rešitvijo, s katero želijo povezati civilno družbo in državo. Na Simbioza delavnicah, ki se bodo odvile v tednu med 21. in 25. oktobrom, bodo vsem udeležencem dali priložnost, da na spletu preverijo podatke o novih vrednostih nepremičnin. S tem želijo pokazati, da civilni družbi ni vseeno ter omogočiti, da dobijo dostop do pomembnih informacij tudi tisti, ki se računalniških veščin šele učijo.

    Geodetska uprava Republike Slovenija bo konec septembra objavila nove, iz leta 2010 ponovno ovrednotene, vrednosti nepremičnin. Objava podatkov je po besedah GURS-a zaradi omejenosti finančnih sredstev predvidena le na njihovem spletnem mestu, kar pa po mnenju nekaterih izključuje dostop do podatkov osebam, ki niso vešče uporabe računalnika in spleta, predvsem starejše prebivalstvo. V primeru, da bodo informacije konec septembra na GURS-ovi spletni strani že dosegljive, je projekt Simbioza v duhu medgeneracijskega sodelovanja predstavil ukrep, s katerim bodo na oktobrskih delavnicah računalniškega opismenjevanja starejših vsem udeležencem v torek 22. 10. 2013 pokazali, kako lahko dostopajo do omenjenih podatkov na spletu.

    »Glavni vrednoti projekta Simbioza sta sodelovanje in povezovanje. Ni nam vseeno za starejše, zato smo se odzvali na dejstvo, da bo GURS obveščal o novih vrednostih nepremičnin samo preko spleta. Po našem mnenju je to diskriminatorno do starejših, zato se nam je zdelo prav, da razmislimo in stopimo v akcijo in s tem pomagamo državi in seveda, vsaj delu starejših omogočimo, da pride do informacij,« je poudarila Ana Pleško, vodja letošnjega projekta Simbioza.
    Da je prav, da v teh težkih časih vsi razmišljamo, kaj dobrega lahko naredimo, poudarja tudi pobudnik projekta Simbioza, Žiga Vavpotič: »Naj bo to primer, kako lahko civilna družba in država uspešno sodelujeta. Upam, da bo to tudi primer, v katerem bo država bolj prepoznala pomen civilne družbe. Ne samo tiste na ulici, temveč tudi tiste, ki spreminja z dejanji. Verjamem, da lahko skupaj spreminjamo svet.«

    Simbiozin ukrep pozdravljajo tudi na Geodetski upravi Republike Slovenija, kjer želijo lastnike nepremičnin in druge uporabnike o podatkih, ki jih vodijo v svojih evidencah, obveščati hitro in enostavno. »Kljub temu, da poskušamo oblikovati uporabnikom prijazne spletne storitve, se zavedamo, da imajo nekateri uporabniki težave pri njihovi uporabi. Zato smo navdušeni nad Simbiozo, saj bodo z izvedbo projekta odstranjene ovire, ki jih imajo starejši uporabniki računalniških aplikacij. Želimo si, da to ne bo le enkratna akcija, temveč začetek stalnega sodelovanja,« ob tem pravi Aleš Seliškar, predstojnik Geodetske uprave Republike Slovenije.
    Projekt Simbioza, pobudnik katerega je Zavod Ypsilon, bo v letu 2013 tretjič povezal Slovenijo in starejšim omogočil prvi stik z računalnikom in svetom interneta. Delavnice bodo potekale v tednu med 21. in 25. oktobrom 2013. Več o programu na www.simbioza.eu/sl/2013/kurikulum. Prijave na delavnice, ki bodo potekale po vsej Sloveniji, so mogoče do 14. oktobra preko spletnega mesta www.simbioza.eu, brezplačne telefonske številke 040 940 888 ali na info točkah na Si.mobilovih prodajnih mestih po vsej Sloveniji.

    Simbioza se z letošnjim letom seli tudi izven okvirov jesenskih delavnic in prehaja v trajnostni projekt. Poleg brezplačnih delavnic bosta še letos namreč zaživela tudi program Simbioza mojstri, neprofitni projekt, ki bo v duhu socialnega podjetništva težje zaposljivim mladim omogočil izobraževanje in nato pridobivanje prvih delovnih izkušenj, jeseni pa v Ljubljani svoja vrata odpira prvi Simbioza medgeneracijski center. Še v letošnjem letu bodo s svojim programom zaživele tudi Simbioza šole.

    Dodatne informacije: Špela Bric, telefon: 01/23 43 711, spela.bric@simbioza.eu

    Prejšnji članekZUJF – UMIK TOŽB, NASVETI IZ ZDUS
    Naslednji članekDNEVI STARE GLASBE NA LJUBLJANSKEM GRADU