Pegazov dom, april 2015: nevrologi so odkrili, da poslušanje glasbe možganom pošilja pozitivna občutenja in s tem spodbuja izločanje hormonov sreče. Zgodovinska vloga glasbe v zdravstvenih in kulturnih ritualih je dokazala, da zelo izboljšuje zdravje in dobro počutje.
Tatjana Šolman, ravnateljica Glasbene šole Rogaška Slatina je predstavila stanovalcem Pegazovega doma delavnico »pomladno muziciranje za dobro počutje«, kjer so aktivno sodelovali z igranjem na razne inštrumente.
Za uvod smo pričeli z igranjem ob klavirski spremljavi na melodijo pesmi Žabe svatbo so imele. Pesem smo pospremili z malimi inštrumenti, s katerimi smo ustvarili zvočno sliko iz narave. Nadaljevanje je bilo poskočno ob kavbojski O, Suzana. Sledilo je podrobnejše spoznavanje glasbe Johanna Sebastiana Bacha, nemškega skladatelja, organista in čembalista, ki je eden najpomembnejših in največjih skladateljev vseh časov. Ob Bachovi francoski sviti, ki jo je gospa Šolman izvajala ob klavirju, smo zaprli oči in se prepustili glasbi. Misli so za nekaj trenutkov odpotovale neznano kam… ko so se spet vrnile, so poslušalci pričakovali novo pustolovščino. Gospa Tatjana je zaključila srečanje s priporočilom: »Povejte vnukom, da je Bach pisal sicer zahtevno glasbo, ampak ravno ta glasba nam ob zbranem poslušanju daje poseben občutek notranjega miru.«
Gospa Gabrijela Krumpak je po glasbeni urici takole strnila vtise: » Močno se me je dotaknila Bachova življenjska zgodba, številna družina in razmere v katerih je ustvarjal. Posebej pa sem doživela njegovo glasbo, tudi zato, ker je bila odlično predstavljena.« Gospa Marija Plemenitaš je dejala:« Ob poslušanju in igranju sem zelo uživala. Bila je posebna popestritev dneva. Zahvaljujem se gospe Šolman in vodstvu doma, ki poskrbi tudi za duševno hrano stanovalcev.«
Tatjana Šolman, Mateja Fidler
VEČ: PEGAZOV DOM