ZA ŽEJO PIJMO VODO ALI NESLADKANI ČAJ

    711

     V vročih poletnih dneh telo potrebuje več tekočine kot običajno. Za potešitev žeje sta najbolj primerna voda in nesladkan čaj, a potrošniki pogosto posežejo tudi po nizkoenergijskih brezalkoholnih pijačah, katerim pogovorno pravimo »voda z okusom«. Hiter pregled seznama sestavin razkrije, da je na prvem mestu voda, na drugem je običajno sladkor, sledijo še sok, aditivi in arome. Torej večina nizkoenergijskih pijač res vsebuje tudi nekaj dodanega soka, a tega je bolj za vzorec, in sicer od 0,1 do največ 3%, nekatere pa vsebujejo le arome.


    ZPS nasvet:
    Za potešitev si natočite vodo iz pipe. Okus ji lahko popestrite sami, če ji dodate metine liste in na kolobarje narezano limono ali vanjo iztisnete limonin sok. Takšna »voda z okusom« bo brez sladkorja in aditivov, pa še bolj prijazna je za naš žep, saj stane le nekaj centov na liter.

    Vse pijače pod drobnogledom, so bile »obogatene« z aromami

    Prav vse pijače, ki so jih vzeli pod drobnogled, so bile »obogatene« z aromami, ne glede na to, ali so vsebovale sok ali ne. »Poleg arome pa proizvajalci pijačam najpogosteje dodajajo še citronsko kislino ali soli (natrijevi citrati) za uravnavanje kislosti, za preprečevanje oksidacije izdelka pa askorbinsko kislino ter konzervansa natrijev benzoat in kalijev sorbat,« je izpostavila Nika Kremić iz Zveze potrošnikov Slovenije in dodala: »Uživanje nizkoenergijskih pijač, ki vsebujejo natrijev benzoat, odsvetujemo otrokom, saj je EFSA ugotovila, da vrednosti ADI za benzojsko kislino in njene soli najpogosteje presežejo malčki in otroci, ki pogosto posežejo po izdelkih, ki vsebujejo ta konzervans. Izdelkom, ki vsebujejo benzojsko kislino in njene soli, naj se izogibajo tudi ljudje, ki so občutljivi in nagnjeni k alergijam.«

    V pol litra pijače je lahko kar 19 gramov sladkorja = skoraj 5 kock* sladkorja

    Pogled na hranilno tabelo pijač brez energijske vrednosti razkrije, da ne vsebujejo sladkorja, zato bi jima na prehranskem semaforju zasvetila zelena luč. A pozor, lahko vsebujejo sladila. Drugače pa je pri nizkoenergijskih pijačah, te so vsebovale od tri do 4,1 g sladkorja na 100 mililitrov pijače. »Tako bi v povprečju z eno pollitrsko nizkoenergijsko pijačo zaužili kar 19 gramov sladkorja. Odrasel človek, ki na dan potrebuje okrog 2000 kalorij, bi z eno pollitrsko plastenko nizkoenergijske pijače zaužil kar 37 % še varne dnevne količine sladkorja (oziroma 75 %, če upoštevamo strožje priporočilo). Otrok do tretjega leta starosti, ki ima manjše potrebe po energiji, pa z eno plastenko zaužije 71 % še varne dnevne količine sladkorja, ob upoštevanju strožjega priporočila SZO pa bi za kar 42 % prekoračil še varno dnevno količino sladkorja,« opozarja Nika Kremić in dodaja: »Poleg tega, da s sladkimi pijačami zaužijemo veliko sladkorja, je problematično tudi, da kalorije zaužijemo s pijačo in ne s hrano. Pijače s kalorično vrednostjo ne aktivirajo mehanizmov, ki v telesu in možganih uravnavajo sitost, zato tudi ne potešijo občutka lakote. Številne raziskave kažejo, da po zaužitju sladkanih pijač pojemo celo več, kot potrebujemo.«

    *1 kocka sladkorja = 4 g sladkorja

    Več na www.zps.si

    Prejšnji članekPEGAZ: IZLET ZA LJUBITELJE KONJEV
    Naslednji članekŽENSKE ZAJTRKUJEJO, MOŠKI JEDO RIBE