Dom za starejše občane je le ena izmed možnosti institucionalnega varstva v Sloveniji. Osnovna dejavnost domov je zavodska oblika varstva za starejše. Zakon o socialnem varstvu jo uvršča v javno službo ter opredeljuje kot obliko institucionalnega varstva socialnovarstvene storitve, namenjene odpravljanju osebnih stisk in težav starejših od 65 let in drugih oseb, ki zaradi starosti, bolezni ali drugih razlogov ne morejo živeti doma.
OBLIKE OSKRBE
Kategorizacijo oskrb za upravičence v institucionalnem varstvu za osebe starejše od 65 let, kot to določa točka D, 8. člena Pravilnika o standardih in normativih socialnovarstvenih storitev (Ur. l. RS, št. 45/10, 28/11, 104/11, 111/13 in 102/15), ločimo na: Oskrba 1: Osebe, ki zaradi starosti ali drugih razlogov, ki spremljajo starost, niso sposobne za popolnoma samostojno življenje in potrebujejo manjši obseg neposredne osebne pomoči. Oskrba 2: Osebe z zmernimi starostnimi in zdravstvenimi težavami, ki potrebujejo večji obseg neposredne osebne pomoči. Oskrba 3: Osebe z najzahtevnejšimi starostnimi in zdravstvenimi težavami, ki v celoti potrebujejo neposredno osebno pomoč, in sicer:
a) za osebe, ki potrebujejo neposredno osebno pomoč za opravljanje vseh osnovnih življenjskih potreb,
b) za najteže prizadete osebe. Oskrba 4: Osebe z zahtevnejšimi dolgotrajnimi težavami v duševnem zdravju, ki zaradi starostne demence ali sorodnih stanj potrebujejo delno ali popolno osebno pomoč in nadzor.
VIZIJA
Domovi si prizadevajo svojim stanovalcem zagotoviti čim bolj kvalitetno in strokovno ustrezno oskrbo, nego in pomoč ter življenje v takšnih okvirih, kot jih dopuščata njihova visoka starost in zdravstveno stanje. Domovi želijo biti tudi čim bolj odprte ustanove, ki se povezujejo z ožjim in širšim družbenim okoljem.
VPRAŠANJA
Kako danes do proste postelje v domu? Kakšen je postopek, koga konkretno je treba poklicati, kolikšne so čakalne vrste v posameznih domovih?
Prek uradnega enotnega obrazca se prijavite v čakalno vrsto, praviloma v najbližji dom za starejše ali Center za socialno delo in se pridružite dobrih 17.000 čakajočih. Ta "uradna" številka je bil že večkrat tudi "uradno" demantirana. Obstaja ocena, da je takih, ki dejansko potrebujejo posteljo morda desetina tega števila, ostali so oddajali prošnje »na zalogo« ali pa so vpisi posledica neažurnega evidentiranja.
Problem je zagotovo v Ljubljani z okolico, kjer je potrebno počakati, ali pa se najprej poslužiti kakšnega oddaljenejšega »prehodnega« doma. Prav tako je problem zagotovo tudi v Prekmurju, kjer se po ocenah govori o že prek 250 nezasedenih posteljah.
Stanje je od doma do doma različno. Poklicati je treba domske socialne delavke in preveriti. Prekličete jih lahko sami ali pa pri nas naročite analizo nastanitvenih možnosti in podatke po vaših indvidualnih kriterijih pridobimo mi. Tu smo pred nekom, ki začne razsikovati od začetka seveda v veliki prednosti, saj informacije o posameznih domovih redno spremljamo in urejamo.
Če želite našo pomoč, kliknite: KONTAKT
Preberite tudi naslednje poglavje, kliknite: DOMOVI OBMOČJA CELJE
KDO UPORABLJA NAŠE STORITVE?
– starejši, ki si želijo pripraviti plan za brezskrbno preživljanje starosti – starejši, ki želijo prepustiti urejanje problemov in formalnih zadev strokovnjakom – starejši, ki morajo rešiti problem, ko ne morejo več skrbeti zase – družine (svojci), ki razmišljajo vnaprej – družine (svojci), ki imajo tak problem zdaj
NAJOBSEŽNEJŠI PREGLED PONUDB ZA STAREJŠE
Za vas pregledujemo trg in zbiramo informacije o ponudbah namenjenih starejšim. Kontaktirate jih lahko sami, ali pa za to pooblastite osebnega svetovalca.
IZJAVA
Najprej smo sami kar dolgo iskali ponudbe varovanih stanovanj za teto, pa ni nikjer preglednega seznama. Pomagali so nam pri VARNI STAROSTI – poiskali in uredili so nam prev tako stanovanje, kot smo ga želeli. Teta je selitev dobro prenesla. Njeno staro stanovanje še čaka na kupca. Družina K., Ljubljana
NAŠE VODILO
Svetujejo samo pooblaščeni in licencirani strokovnjaki iz posameznih branž. Cena posredovanih storitev je enaka, kot če bi jih poiskali neposredno.
Varovanje starejših oseb, gostinstvo in turizem d. o. o. – dovoljenje za delo za varstvo starejših v oskrbnem domu in KONCESIJA Orešje 51, 8820 Šmarješke toplice telefon: 07 307 38 48 faks: 07 307 38 49
P. E. DOM ZA STAREJŠE OBČANE BOR – KONCESIJA Črni vrh 120, 5274 Črni vrh nad Idrijo telefon: 05 375 13 00 faks: 05 375 13 30 e-pošta: andrej.zugel@vitadom.si URL: http://www.vitadom.si
26. VEHO d. o. o., DOM STAREJŠIH HORJUL – KONCESIJA
Slovenska cesta 17, 1354 Horjul telefon: 01 759 13 00, 01 759 13 33 e-pošta: daniela.tadic@gmail.com
27. PAPILOT Zavod za vzpodbujanje in razvijanje kvalitete življenja
Center za dnevno oskrbo in druženje starejših
(zavod ima dovoljenje za delo za opravljanje te storitve) Zakotnikova 3, 1000 Ljubljana telefon: 01 542 15 82 faks: 01 542 15 87 e-pošta: info@papilot.si URL: http://www.papilot.si
RIVE, izgradnja in upravljenje doma starejših občanov v Ribnici, d. o. o. Krošnjarska pot 2, 1310 Ribnica telefon: 08 200 97 00 faks: 01 835 09 00 e-pošta: rive@rive.si URL: http://www.dsoribnica.si
This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.
Piškotki obvezni za delovanje spleten strani
Piškotki obvezni za delovanje spleten strani morajo biti omogočeni za delovanje spletene strani.