DO DOLGOTRAJNE OSKRBE V DOMAČEM OKOLJU

    441

    Neravnovesje v sedanji ureditvi

    V Sloveniji danes na 2,5 stanovalca v domu za starejše pride le en uporabnik pomoči na domu; v Nemčiji ali Avstriji pa pridejo na enega stanovalca v domu kar trije uporabniki pomoči na domu. Ura pomoči na domu stane pri nas v povprečju 17 evrov, izhodiščna cena osnovne oskrbe v državnem domu pa znaša od 15 do 16 evrov, pravi Boris Koprivnikar.

    Novosti predlagane ureditve dolgotrajne oskrbe

    Celovita in enakomerneje porazdeljena pomoč tistim, ki so dalj časa odvisni od drugih, tudi v domačem okolju, ne le v zavodih.

    Za vsakogar, ki bo potreboval vsaj štiri ure pomoči na teden dalj kot tri mesece, bodo koordinatorji izdelali individualni načrt pravic in način njihovega uveljavljanja.

    Upravičenci bodo sami izbrali način pomoči – denarno nadomestilo, kombinacijo plačila storitev in denarnega nadomestila, plačilo pravic osebnega pomočnika, kritje stroškov za prilagoditev stanovanja in plačilo pripomočkov za izvajanje dolgotrajne oskrbe.

    Od leta 2013 naj bi plačevali obvezno zavarovanje za dolgotrajno oskrbo. Po sedanjem predlogu bi bilo treba dolgotrajnejšo oskrbo kljub temu doplačati, in sicer 230 evrov na mesec. To bi bil strošek upravičenca oziroma njegovih svojcev ali občine pri socialno najšibkejših.

    Doplačilu dolgotrajne oskrbe bi se po sedanjem predlogu dalo izogniti z dodatnim zavarovanjem za dolgotrajno oskrbo.

    Za adaptacijo stanovanja za olajšanje življenja v domačem okolju, ki je ena od navedenih pravic, bi bili zavarovanci deležni največ 1610 evrov, a predlagatelji že zdaj razmišljajo, da bi znesek povišali.
    Celoten članek: http://www.dnevnik.si/novice/aktualne_zgodbe/1042344619
    Vir: Dnevnik.si

    Naslednji članekVARNA STAROST V VARNEM DOMU