Pozimi ni lepšega, kot biti na toplem, v prijetno ogrevanem domu. Predvsem v stanovanjih s centralnim radiatorskim ogrevanjem pa je s tem povezana neprijetna nadloga – suh zrak. Ta povzroča številne nevšečnosti, lahko tudi resnejše zdravstvene težave, zato ga je treba navlažiti. Kako? Najbolj učinkovita rešitev so vlažilniki zraka.
Relativna zračna vlaga v bivalnih prostorih pomembno vpliva na naše počutje. Optimalna je med 40 in 60 odstotki, a se v času ogrevalne sezone lahko spusti tudi na 30 odstotkov ali celo manj. Suh zrak draži našo kožo, oči in dihala, oslabi absorpcijo in prenos kisika v ožilje, posledice so utrujenost, izčrpanost in pomanjkanje zbranosti, izpostavljajo na ZPS, zato se marsikdo odloči za nakup vlažilnika zraka.
Na izbiro imamo različne vrste vlažilnikov, ki se razlikujejo po tem, na kakšen način v prostor dovajajo vlago (hlapilni, ultrazvočni, parni), po moči delovanja, zmogljivosti vlaženja, glasnosti, času delovanja z enim polnjenjem rezervoarja, dodatnih funkcijah preprostosti uporabe in vzdrževanja. Za preproste različice bomo odšteli okrog 30 evrov, za tehnološko najbolj izpopolnjene pa tudi več kot 250 evrov.
ZPS svetuje, na kaj moramo biti pozorni ob nakupu vlažilnika zraka:
1. Ustrezno zmogljiv. Glede na velikost prostora, ki ga boste vlažili, izberite ustrezno zmogljiv vlažilnik. Pri tem ni pomembna samo velikost posode za vode, kajti nekateri modeli s 4,5-litrskim rezervoarjem lahko ustrezno navlažijo 25 kvadratnih metrov velik prostor, drugi s 3,5-litrskim pa še enkrat večjega.
2. Preprosta uporaba. Izberite model, ki ga je po potrebi preprosto premikati iz prostora v prostor, ne da bi se pri tem bali, da bo odpadel kakšen del. Če niste vešči upravljanja LED-zaslona na dotik, izberite model z enim ali dvema funkcijskima gumboma. V obeh primerih je priporočljivo izbrati vlažilnik, ki zagotavlja jasno viden prikaz stopnje vlažnosti in uporabniku prijazno upravljanje.
3. Vgrajen higrostat. Boljši vlažilniki imajo vgrajen higrostat, ki izklopi delovanje, ko je dosežena nastavljena stopnja vlažnosti. Pri modelih brez higrostata obstaja nevarnost, da se bo prostor preveč navlažil, to pa prinaša nove nevšečnosti, tudi nastanek plesni v stanovanju. Če vaš vlažilnik tega nima, si priskrbite higrometer, s katerim boste spremljali vlažnost zraka.
4. Preprosto čiščenje. Redno čiščenje in vzdrževanje je ključ do pravilno delujočega vlažilnika in posledično do kakovostnega zraka v prostoru. Skrbno preberite navodila za uporabo in vzdrževanje naprave. Po navodilih proizvajalca redno čistite posodo za vodo, elektrode, na katerih se je nabral vodni kamen, menjavajte filtre in podobno. Proizvajalci sicer zatrjujejo, da v vlagi, ki jo oddajajo vlažilniki, ni bakterij in mikroorganizmov, ki bi lahko škodili zdravju, a to velja le, če napravo redno čistimo. To med drugim pomeni, da posodo za vodo vsak dan oziroma pred vsako polnitvijo speremo in temeljito osušite, enkrat na teden pa jo razkužite s priporočenim sredstvom, lahko tudi s kisom. Vse našteto je treba storiti tudi po koncu ogrevalne sezone, preden napravo pospravite, dokler je boste spet potrebovali.
5. Tiho delovanje. Ljudje smo različno občutljivi na hrup, vlažilniki pa so med delovanjem različno glasni – večina jih deluje v območju med 25 in 46 dB.
6. Izberite vlažilnik glede na vaše potrebe. Na trgu lahko izbirate med hlapilnimi vlažilniki, ultrazvočnimi vlažilniki in parnimi vlažilniki.
Celotno besedilo, tudi s predstavitvami delovanja različni tipov vlažilnikov, je objavljeno v reviji ZPStest 1/ 2018 in na www.zps.si